Yayınlandı
28 ARALIK 2018
Kategori
SEKTÖREL GEZİLER
ZİYARET EDİLEN YER
CAFE NERO

Türkiye Halkla İlişkiler Derneği tarafından her ayın son cuması düzenlenen TÜHİD Connect, 2018 yılının son toplantısını Beşiktaş Cafe Nero’da geride bıraktı. TÜHİD’in genç iletişimcileri ve iletişim sektörünün duayenlerini ortak platformda buluşturma amacıyla geleneksel haline getirdiği Connect toplantısının yedincisi ve 2018’in sonuncusu düzenlendi. Kahve eşliğinde sohbet ve samimi bir ortam oluşturma mottosuyla daha önce Kanyon Starbucks’ta gerçekleşen toplantılar yoğun katılım nedeniyle Aralık ayında Beşiktaş’ta konumlanan Cafe Nero’ya taşındı. 2018 yılının son toplantısında 2018 yılının özeti niteliğinde genel olarak geçtiğimiz yıla bakış ve 2019 yılında yükselmesi öngörülen trendler konuşuldu. Moderatörlüğünü geçtiğimiz günlerde Marmara Üniversitesi’ne konuk olan,  İkna ve Algılama Yönetimi Süpervizörü Zeynep Çifçili’nin yaptığı toplantıya, TÜHİD Yönetim Kurulu Üyesi İpek Özgüden Özen, TÜHİD Yönetim Kurulu Üyesi Fügen Toksü, Marmara Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Gelişim Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Esenyurt Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Yalova Üniversitesi ve TÜHİD Kampüs ekibi katılım gösterdi.

Doğruyu Daha Doğru Anlamak

Sohbete, okulda  öğrenilen teorik bilgilerin ne denli yeterli olduğu konusundan başlandı. Öğrenciler,  okulda gördükleri derslerin onlar için yararlı olduğunu fakat kendilerini geliştirmeden pratikte yetersiz kalacaklarını düşündükleri için çeşitli organizasyonlara katıldıklarını dile getirdiler. Öğrencilerin düşüncelerinin dinlenildiği ve önem verildiği toplantıda sektörde deneyimli katılımcılar gençlere çeşitli tavsiyeler verdiler. Trt World Haber Koordinasyonu Merkezi’nde çalışan Bünyamin Uzuncan, gençlere ‘’ Bu mesleğe gönül verdiyseniz kelimelerin gücüne inanıyor olmanız lazım. Yeni kavramlar üretebilmenin derdinde olmanız lazım.’’ Dedi ve 2019’da flaş haberden çok doğru haber ve gerçek haberin ön plana çıkacağını öngördüğünü ifade etti. TÜHİD Yönetim Kurulu Üyesi İpek Özgüden ise, dergi ve gazete okumanın öneminden bahsetti ‘’Gazete ve Dergi okumak iletişimciler için şarttır’’ dedi. Moderatör Zeynep Çifçili, algı yönetimi değil algılama yönetimi kelimesinin daha doğru bir kavram olduğunu vurgulayarak mesleğine yönelik bilinen genel bir yanlışı düzeltti. İletişimcilerin yaptığı algılama yönetiminin; En doğru ve zor kanallardan, doğru hedef kitleye, doğruyu daha  doğru anlatmak gerektiğinin altını çizdi.

2019 İçin Staj Başvurularınızı Yurt Dışına Yapmaya Özen Gösterin

Galatasaray Üniversitesi’nde Yüksek Lisans öğrenimini sürdüren Samet Özetçi, 2019 yılına ait öngördüğü konulardan birinin İnsan Kaynakları hakkında olduğunu açıkladı. Yeni nesilin çalıştığı kurumlara aidiyet hissedememe gibi bir sıkıntısı olduğunu, bu nedenle uzun yıllar bir kurumda çalışmayacaklarını ve bunu gözlemleyen büyük firmaların proje bazlı insan kaynağına yöneleceğini öne sürdü. Genç iletişimcilere tavsiyesi de ‘’Yurt dışında her şirketin dijital kaynakları ve kariyer sayfaları var. Cv oluşturup oralara başvuru yapın, orda kullanılan teknikleri öğrenip gelin Türkiye’de uygulayın. 2019 için staj başvurularınızı yurt dışına yapmaya özen gösterin.’’ Şeklinde oldu. Özetçi’nin tavsiyesine ek olarak Zeynep Çifçili de değişim programlarının önemine dikkat çekerek ‘’nasıl yapacağım diye düşünmeyin, sorularınızı bana sorun her zaman sizlere yardımcı olurum’’ cümlesiyle öğrencilere cesaret ve destek verdi.

Soyutu somutlaştırdığımız kadar varız.

İstanbul Esenyurt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gökhan Tekin de gençlere tavsiyelerini Kendi swot analizlerini çıkarmakla başlayıp, İletişim yarışmalarına katılmalarıyla devam etmeleri konusunda sıraladı. ‘’Bizim mesleğimiz ortaya ürün koyma mesleği, ürün koyduğunuz kadar varsınız. Soyutu somutlaştırdığımız kadar varız. O yüzden Sivil Toplum Kuruluşlarında yaptığımız işler önemli.’’ Dedi.  Kamuda çalışmak isteyenlere tavsiyelerini de ‘’ kamuda iletişim uzmanı iletişim uzman yardımcısı olarak kadro açıldı bunları takip edin. Tema vakfı Lösev ve diğer kuruluşlarda da iletişimci alınıyor kurumsal iletişime bağlı kalmayalım.’’ Diyerek yelpazenin geniş tutmak gerektiğinin üzerinde durdu.

Gazete okumamamız gibi bir şansımız yok biz gözlemci olarak bilmek zorundayız…

TÜHİD  Yönetim Kurulu Üyesi Fügen Toksü, toplantı bitiminde Altın Pusula yarışmasının önemini ‘’Altın pusula bu yıl 18.yılında, 1.yılında doğan çocuk bugün üniversiteye başlıyor. Yarışma sayesinde öğrencilerin proje yazma kültürü ve bir arada çalışma kültürüne alışma, eşlerini seçmeden proje hazırlama yeteneği kazandıracak. Bu yarışmalara başvurmak, sizin sektöre adım adım yaklaşmanızı sağlayacak.’’ İfadeleriyle anlattı ve son başvuru tarihinin Ocağa ertelendiğini açıkladı.  Gençlere dünyayı takip etmelerini tavsiye etti.

Son olarak toplantı TÜHİD Kampüs Kurucusu Bilal Boğa’nın TÜHİD Kampüs’ün  çeşitli üniversitelerin iletişim fakültelerinin birleşmesiyle başladığı ve şuan aile gibi bir  yapıya sahip olduğu açıklamalarıyla sona erdi.