Herkesin bilmesi gerektiğini düşündüğüm bir deha. Einstein ile birebir çalışma fırsatı bulmuş, hatta Einstein’in fonksiyon teorisinde eksiklikler bulup bilim dünyasını ikiye bölmüş bir bilim insanı. Çoban Hüseyin Yılmaz 🙂

1926’da Denizli’nin Yumrutaş köyünde büyüyen Hüseyin Yılmaz, küçük yaşlarda annesini kaybetmiştir.

Hüseyin o kadar okuma aşkıyla doludur ki 4. ve 5. sınıfları kasabada okumak için babasının tanıdığı bir fırıncıdan velisi olmasını ister. Fakat babası, dönemin zorluklarından dolayı Hüseyin’i yanında tutar.

Okulsuz geçen çocukluğunda makinelere olan merakı köye gelen kamyonların motorları incelemesini sağlar. Hatta henüz çocuk yaşında 4 tekerlekli bir araç tasarlar.

Yakın zamanda babası da vefat eder, babasının vefatından sonra ablasının yanına taşınır. Ablasına okula gitmek istediğini söyler, ablası izin vermeyince evden gider ve amcasının yanında çobanlık yapmaya başlar. Zamanla köydeki görevli öğretmenlerin Hüseyin’in zekasını keşfetmeleriyle, Hüseyin için yeni kapılar açılır.

Köydeki öğretmenlerin Hüseyin’i Denizli’ye getirmeleriyle birlikte Hüseyin, varlıklı bir ailenin yanında okula gitmeye başlar. Tahmin edildiği üzere okul hayatı başarılı geçen Hüseyin Yılmaz, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği bölümünde okumaya başlar. Çalışmalarıyla ünlenen Hüseyin’in yazdığı tezlerde okuldaki hocaların bilgi birikimi yeterli gelmez. Hocaları, Hüseyin’in çalışmalarını Amerika Massachussets Teknoloji Enstitüsi’ndeki Prof.Dr. Morse’a yollarlar. Dr. Morse bu çalışmaların 5 sene önce bir grup tarafından yapıldığını fakat Hüseyin’in tek başına yapmasını olağanüstü bulup Amerika’ya çağırır.

Hüseyin, Amerika’da ilk zamanlar dil konusunda zorlanmasına rağmen yıllar sürecek tez çalışmasını 3 ayda bitirir. Çok şaşıran Dr. Morse tezi inceledikten sonra eksiksiz olduğunu görür fakat prosedüre uyması için 2 sene beklemesini ister.

Hüseyin, doktorasını aldıktan sonra Princeton Üniversitesine gider ve Albert Einstein ile birlikte çalışma fırsatı bulur. Birkaç yıl sonra geri döndüğünde çalışmalarına devam eder. 1958 yılında Albert Einstein’in fonksiyon teorisinde eksiklikler tespit eder ve bunu bir mektupla kendisine bildirir. Fakat mektup ulaşamadan Einstein rahatsızlığından dolayı vefat eder. Daha sonra ünlü bir bilim dergisinde bu eksiklikleri yayımlayınca bilim dünyası ikiye ayrılır.

Einsteinin kuramına karşı Yılmaz, kütle çekim kuramı da literatüre girmişti artık. Okuma aşkı onu bilim dünyasında Einstein ile karşı karşıya getirmişti. Büyük bir onur olsa gerek…

Şu an telefonlarımızdaki sesli komutun temellerini atacak olan çalışmayı Nasa ile ortak bir proje yürüterek gerçekleştiren Yılmaz, konuşmaları kodlayan bir cihaz geliştirmiştir. Dr. Yılmaz’ın bunlar dışında da birçok çalışması vardır.

Hey Siri Hüseyin Yılmaz Kimdir?

Hüseyin Yılmaz bilim adına şüphesiz büyük işler yaptı. Kendisinin fonksiyon teorisindeki çalışmalarını ve diğer çalışmalarını link olarak bırakıyorum.

https://evrimagaci.org/huseyin-yilmaz-albert-einsteinin-kutlecekim-teorisini-curuttu-mu-7528

2013 yılında hayata veda etmiştir. Soyadının hakkını veren Dr. Hüseyin Yılmaz’ın hikâyesi, azmin ve çalışma isteğinin karşısında hiçbir engelin duramayacağını kanıtlamıştır. Umarım ülkemizden bilim insanları yetişmeye devam eder ve onlara yol gösteren öğretmenler her zaman var olur.

Herkese ilham vermesi dileğiyle…

Yazar

Mahmut Hüdai Sezgin

Sporla iç içe bir kişilik. Futbolcu olamadığı için şu an yazar.

Yorum (1)

  1. Yunus Emre Karabacak
    28 Mart 2021 Cevapla

    Çok güzel bir yaz olmuş. Okuyucuları derinden sürükleyen bir hikaye. Ben çok beğendim. Böyle yazıların devamını bekliyoruz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir